Lasīt pa vasaru vai "ļaut atpūsties" ?
- Šis sasodītais puika, vieglāk būtu savaldīt riekšu blusu, jo tās neaizlec tik ātri kā šis resgalis! - Emīla tēvs pukojās.
Viņi runāja par Emīlu.
Emīla māte tūdaļ grasījās traukties ārā un meklēt savu mazo zēnu (..) Tad Petrela kundze sacīja :
- Es pazīstu Emīlu un zinu, ka ceļu šurp viņš atradīs. (..) " (No A.Lindgrēnes grāmatas "Lennebergas Emīla jaunie nedarbi". )
.. .. ..
Jūs, kuri esat te - visticamāk lasāt šo tekstu un saprotat katru vārdu. Vai ne? Latviešu valoda ir ārkārtīgi bagāta un TIK skaista! Mēs nesakām vienmēr tikai "dusmīgs", mēs varam pateikt "pūcīgs", "sabozies", "īgns", "sapīcis" u.c.u.c. Un katram vārdam būs sava niansīte un tie NAV nekādi vecvārdi...
.. ..
Šajos pāris teikumos - runājam ar bērniem - mazajiem ķipariem ir TIK DAUDZ reti lietotu un aizmirstu vai vispār pat nedzirdētu vārdu! ... Protams, allaž ir kāds, kurš zina, izprot un ģimenē lieto. Tomēr daļa šaubās gan par "sasodīts" nozīmi , gan 'grasījās" utt. Un šādi vārdi uzrodas KATRĀ REIZĒ, kad lasām kopā mūsu kopā-lasīšanas reizēs. Un tas ir pilnīgi normāli, protams. Ne par to runa. Runa - lūk, par ko ...
.. ..
Tuvojas vasaras brīvlaiks, un šur tur jau virmo sarunas - vai bērnam būtu arī vasarā jālasa. Jo taču BRĪVLAIKS, jo taču vasarā nevajadzētu LIKT MĀCĪTIES. Un pat ja ir kāda "obligātā literatūra" - to taču tāpat līdz rudenim aizmirsīšot un nevarēšot pastāstīt..
.. .
Un ziniet, kas ir šajā visbaisākais??? - To man nekad nav jautājuši paši bērni. Nekad! Tikai pieaugušie!!!
.
Tad jautājums pieaugušajiem, kuriem rodas šādas pārdoma - kā jums šķiet :
❓Ko vērtīgu bērns gūst, lasot??? Atzīmi par pastāstīto???? Un viss???? Jūs lasīšanu uztverat kā MĀCĪBAS SKOLAI ??? Nopietni?
Un tad attiecīgi - mācības skolai kā - tiešām SKOLAI, nevis bērna prasmju pilnveidošanu????
.. .. .
Tas ir līdzīgi kā dzīvot cūkukūtī un sakopt māju tikai, ja nu gadījumā plānots, ka nāks ciemiņi. Un tādi īpaši ciemiņi, kuru viedoklis Tev būtu dikti svarīgs.
Vai - ēst visādas drazas un pēkšņi divas nedēļas pirms svarīgas ballītes ieturēt nez kādu diētu, jo taču jābūt smukai. Un pēc ballītes atkal var izelpot....
.. ..
Runa ir par IERADUMU, ar ko un kā Tu piepildi savu ikdienu, savu dienas plānojumu, savu prātu, kā Tu IZKOP sevi IKDIENĀ.
.. ..
Ja ir vēlme, lai bērnā nostiprinās pārliecība, ka lasīšana ir šausmas, ka tas ir grūti, ka to PRASA SKOLA un skolotājs "piesienās" ar to "mājas lasīšanu", ja ir vēlme, lai bērnā neattīstās domāšana, lai paliek kaut kāds pirmatnējs vārdu krājums (NEVIENĀ SPĒLĪTĒ nebūs tie vārdi, kas īstā daiļliteratūrā, nedz arī tik bagāti, iztēli rosinoši teikumi! ) , ja ir vēlme, lai vēlāk skolā ir sarežģīti , biedējoši, nedroši, nepārliecināti formulēt un izteikt savu domu, ja ir vēlme, lai bērns nevarētu koncentrēties, lai netiktu galā arī matemātikā ar uzdevumiem (jo arī tur svarīgi ne tikai burtus pazīt, bet IZPRAST lasīto!), ja ir vēlme, lai aug maz-domājoša un maz-analizējoša būtne, kurai nerodas papildu jautājumi, savas pārdomas, viedoklis, domu lidojums, DAŽĀDU situāciju DAŽĀDU IESPĒJAMO RISINĀJUMU pieredzes - droši! Palieciet pie viedokļa, ka vasarā taču nevajag "mocīt" bērnu ar lasīšanu. Lai tak aug kā aug. Būs jau labi. .
.. ..
Tomēr - #vielapārdomām -
💛lasīšanu bērnam varam palīdzēt izveidot kā IERADUMU. Kā īpašu kopābūšanas mirkli - kaut 15 minūtītes dienā. Kad vēlāk to jau "prasās" darīt.
💛 Varam lasīt arī ` obligāto` literatūru, ja tāda ir, un veikt savus pierakstus/ pārdomas/ aizpildīt noteiktas darba lapas, ja tādas bijušas, mācīties REFLEKTĒT par izlasīto, "savilkt kopā" cēloņu un seku kopsakarības. un PALĪDZĒT BĒRNAM justies PĀRLIECINĀTAM par sevi, kad būs kādreiz jāpauž savs viedoklis, jāstāsta kaut kas (jebkas! Ne tikai par grāmatu!) , jo bērnā būs gan pietiekams vārdu krājums, kas nepārtraukti papildinās, gan atmiņas kapacitāte plašāka, gan drošības sajūta, ka - esmu to jau darījis, varu vēlreiz.
Un - NU UN TAD , ka kaut kas aizmirsīsies. Pāršķirstīs grāmatu kopā ar saviem pierakstiem un atcerēsies ļoti veikli!
💛 Vai lasa tikai tādēļ, lai "pastāstītu skolā" ? Lasīšana veicina DOMĀŠANU, bagātina vārdu krājumu, paplašina redzējumu, veicina iztēli, palīdz mācīties turēt uzmanību! Vai to vajag skolai??? Nēē! Šīs prasmes vajag JŪSU BĒRNAM!
Lai būtu uzmanīgāks, vērīgāks.
Lai izprastu , ko kāds saka, ko kaut kur lasa.
Lai neapjuktu kādā situācijā un aizvien bagātinātos.
Lai neveidotos šabloniska domāšana un turētu sevi atvērtu un modru.
Lai veidotos kritiskā domāšana (jo jūs taču pārrunājat ar bērnu, ko viņš izlasa un ko par to visu domā, vai ne? ) , jo tā viņiem - ai, cik ļoti būs nepieciešama šajā digitālajā laikmetā, kad jebkurš jebko var publicēt internetā, uzaicināt, piedāvāt utt.utt!
💛 Lasīšana prasa uzmanības noturību. Prasa iedziļināties. (Vēlreiz - jūs taču pārrinājat, ko bērns izlasa, vai ne?!... ) Tā palīdzēs veidoties ieradumam nebūt virspusējam un paviršam (mīļie vecāki, TIK bieži ir situācijas, kad tieši paviršības un virspusēja attieksme rada TIK būtiskas kļūdas! Kad runā ar bērnu par kādu darbiņu, un VIŅŠ VISU ZINA, tikai "oij! Es sajaucu! / Es nepamanīju!/ Es neizlasīju līdz galam/ es nepamanīju garumzīmi/ es nesadzirdēju / utt.utt.)
-- -- --

Jūs domājat, ka visu jau drīz tāpat vadīs digitālā pasaule un bērni bakstīs telefonu, viss būs datorizēts un vajag visu vienkāršot?
Jā, droši vien.
Tomēr cilvēka smadzenes paldies Dievam, ir tādas kādas ir. Un tās attīsta REGULĀRS TRENIŅŠ. Nevis - "pa vienkāršo" un "kā vieglāk", bet - kur jāpieliek kaut nedaudz pūļu!
.. ..
Izdzīvos mentāli stiprākais. Tieši tik vienkārši un tieši tik skarbi.
Un jūs varat palīdzēt bērnam tapt viedākam, pašapzinīgākam, bagātināt sevi, savu valodu (valoda ir kas daudz vairāk nekā tikai saziņas veids ar ārpasauli! ) un savu ikdienu.
( Jā, protams, blakus ģimeņu kopāsanākšanām , sarunām pie kopīgām maltītēm, ceļojumiem, pārgājieniem un vērojumiem dabā. Protams. 👌🥰 )


Vien 15 minūtes, pusstudna diennaktī. #Kopābūšana i.
Miera mirklim.
Sarunām.
Kopīgai tādai mijiedarbībai. 💞Pārdomām un pārrunām. Varbūt pat veidojot rituālu - lasot ģimenē viens otram priekšā? Kur bērns dzird to izteiksmi, cik interesants var būt stāstījums/ vēstījums/ lasījums... Kur piedzīvo, cik vienkārši LABI ir BŪT KOPĀ, BEZ ārējiem kairinātājiem un straujiem impulsiem no ārpausaules...
TAS ir svarīgi. 💞
Tas IR svarīgi. 💞
Tas ir SVARĪGI. 💞
Nav komentāru
Komentēt
Pirkumu grozs
Pirkumu grozs ir tukšs.